Katastr nemovitostí 

Geometrické plány

Vyhotovujeme geometrické plány jako podklad pro zápis změn v evidenci katastru nemovitostí. Nejčastějším případem je geometrický plán pro:

  • rozdělení pozemku (např. pro převod části pozemku na jiného vlastníka),
  • vyznačení nebo změnu obvodu budovy (potřebný k zápisu budov nebo jejich přístaveb),
  • vyznačení věcného břemene (pro vyznačení služebnosti na části pozemku, jako k chůzi a jízdě po cizím pozemku, uložení inženýrské sítě na cizím pozemku).

Další možnosti jsou geometrické plány, které vyplynou z nutnosti úprav v katastru nemovitostí, jako například upřesnění hranic pozemků, oprava chybného geometrického a polohového určení hranic pozemku. Nutnost těchto plánů většinou vyplyne až po samotném zaměření nemovitostí v terénu.

Provádíme vytyčení vlastnických hranic pozemků přímo v terénu. Přeneseme do terénu hranice tak, jak jsou evidovány v katastru nemovitostí a vyznačíme je. Značení je provedeno signalizační barvou, dřevěným kolíkem nebo plastovým mezníkem. Po terénních pracích se vyhotoví dokumentace dle katastrální vyhlášky pro všechny zúčastněné strany (vlastníky). Při vytyčení vlastnických hranic nedochází ke změnám v evidenci katastru nemovitostí (zákresu hranic, výměr hranic, apod). 

Geodézie ve výstavbě 

Vytyčení staveb

Projektované objekty vám po poskytnutí projektové dokumentace vytyčíme přímo v terénu. Nejčastěji jde o vytyčení rodinných domů, budov, liniových staveb (komunikací), inženýrských sítí (vodovodů, kanalizací,…), mostů, aj.

Po dokončení výstavby je potřeba doložit stavebnímu úřadu několik dokumentací. Jednou z nich je i geodetická část dokumentace skutečného provedení stavby. Jde o polohopisné a výškopisné zaměření nových staveb za účelem evidence jejich skutečného stavu. V případě změn oproti projektové dokumentaci vyhotoví projektant na podkladě našeho zaměření změnové listy.

Digitální technická mapa DTM 

Od 1.července 2024 musejí vlastníci staveb vést objekty dopravní a technické infrastruktury v DTM ČR (digitální technické mapě České republiky). Prakticky jde o to, abyste při kolaudaci nové stavby  předložili stavebnímu úřadu protokol o zavedení geodetické dokumentace do mapového díla. Tuto dokumentaci vám připravíme tak, aby vyhovovala aktuálním předpisům. 

Zaměření podkladů pro projekt

Polohopis a výškopis

Jako podklad pro projekční činnost vyhotovujeme zaměření polohopisu a výškopisu daného území. Výsledkem je polohopisný a výškopisný plán, který je předán ve formátu požadovaném projektantem. Většinou jde o CAD výkres formátu DWG. Obsahem plánu jsou všechny viditelné prvky území – stavby, povrchové znaky inženýrských sítí, terénní tvary atd. Dle potřeby je možné doplnit i zákres vrstevnic.

Pro dokumentaci stávajícího stavu budov vyhotovujeme výkresy půdorysů, řezů a pohledů. Metodou sběru dat je laserové skenování, které umožňuje přesné vynesení i nepravidelných tvarů. Tyto výkresy mohou sloužit jako podklad pro projekční činnost rekonstrukce, tak k evidenci např. památkových objektů.

3D sběr dat

Scanování 3D scannerem
Naším pomocníkem sběru 3D dat v podobě bodového mračna je švýcarský přístroj Leica BLK360. Výstup bodového modelu je možný v mnoha formátech, jako např. e.57, las, txt. Nejčastěji tuto formu výstupů využijí projekční a architektonické kanceláře, jako podklad pro CAD výkresy, BIM, nebo reálné vizualizace.
Dnes již téměř běžné využití dronu nachází v našem oboru činností čím dál větší uplatnění. Naším dronem DJI Phantom metodou fotogrametrie jsme schopni vykonat mnoho přesných výpočtů např. kubatur, vynesení řezů terénem, 3D modely území a ortofoto snímky.